loader image
همانطور که مطلع هستید، این طرح مخالفان و موافقانی را در پی داشته است. از جمله می توان به فعالان حوزه صادرات فولاد اشاره کرد که مخالف اجرای این طرح بدون انجام اصلاحات هستند.

فهرست مطالب

همانطور که مطلع هستید، این طرح مخالفان و موافقانی را در پی داشته است. از جمله می توان به فعالان حوزه صادرات فولاد اشاره کرد که مخالف اجرای این طرح بدون انجام اصلاحات هستند.  یکی دیگر از معترضین این طرح، رئیس اتاق بازرگانی تهران است که خواهان تشکیل جلسه ای برای ایجاد اصلاحاتی در طرح توسعه زنجیره فولاد با حضور تمام فعالان تاثیرگذار بازار فولاد، اعضای اتاق بازرگانی و نمایندگان دولتی بوده اند. پس از اعتراضات گروه های مختلف، معاون اقتصادی رئیس جمهور زمینه ای را برای تشکیل جلسه ای با حضور تمام نهادها و سازمان های تاثیرگذار در صنعت فولاد فراهم نمود.

بررسی جلسه اصلاح طرح توسعه زنجیره فولاد:

در این جلسه اتفاق نظری بر این که باید در طرح توسعه زنجیره فولاد تغییراتی اعمال شود به وجود آمد و تمامی نهادهای حاضر نقطه نظرات خود را پیرامون اصلاح این طرح بیان نمودند. در انتها مقرر شد تا معاون اقتصادی کلیه نظرات مطرح شده را به دولت ارائه دهد و پس از تصویب آن، کارگروهی جهت اجرای این طرح که مورد تایید تمام حاضرین در جلسه باشد تشکیل شود.

حساسیت تعیین قیمت فولاد :

در این جلسه معین گردید تا در تعیین قیمت براساس نرخ جهانی تغییراتی اعمال شود و تمامی محصولات فولادی وارد بورس کالا شوند. در زمینه تعیین قیمت برای کارخانجات ذوب القایی نیز باید مکانیزمی جهت تعیین قیمت مشخص شود. زیرا تا زمانی که قیمت محصولاتشان به صورت دستوری تعیین می شود، نمی توان انتظار داشت بازخورد مناسبی از اعمال دستورالعمل های طرح توسعه فولاد رقم بخورد.
همچنین، اگر قیمت فولاد براساس ارز نیمایی تعیین شود، این نرخ اختلاف قابل توجهی با نرخ جهانی فولاد دارد و باعث ایجاد رانتی وسیع در بازار خواهد شد. نتیجه حاصله این است که تولیدات داخلی از این اختلاف قیمت ضربه خواهند خورد و در راستای آن محیط کسب و کار دچار اختلال خواهد شد. لازم به ذکراست که این عدم تعادل به بازار سرمایه نیز سرایت خواهد کرد.

نهاد نظارتی و دلالان:

یکی از شکاف های اصلی بازار فولاد، نبود نهاد نظارتی با قابلیت اجرایی بالاست. از جمله نیازهای اصلی بازار فولاد تامین مواد اولیه مثل گندله و کنسانتره می باشد. اما شاهد آن هستیم که دلالان به راحتی به خرید و فروش اقلام قید شده می پردازند. تا زمانی که این اختیار از دلالان توسط نهاد نظارتی گرفته نشود، نمی توان توقع داشت که وضع سیاست هایی در این راستا بتواند کارساز باشد و نیجتا سبب ایجاد رانت و عدم تعادل در زنجیره فولاد خواهد شد.

فولاد و بورس کالا:

بورس کالازیرساخت مناسبی برای انجام شفاف معاملات دارد و درصورت اجرای صحیح آن تخصیص منابع به صنایع به درستی انجام خواهد شد. فعالان بخش خصوصی نیز براین باورند که با عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا، عرضه و تقاضای بازار تعیین کننده قیمت خواهد بود. از طرف دیگر باید برای محصولات عرضه شده در بورس کالا که با مازاد مواجه شده اند راه کاری درنظر گرفته شود تا از بورس خارج شوند زیرا اکثر کارخانه هایی که نیاز بازار داخل را تامین می کنند، مسئله نقدینگی برایشان بسیار حائز اهمیت می باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفر شما امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button