loader image
قشر دانشگاهی در تمام جوامع می توانند نقش بسیار موثر و تاثیرگذاری در سازندگی صنعت و اقتصاد کشورها داشته باشند. دانشگاه محلی است که با طرح ایده های جدید، در جهت رشد و توسعه قدم های بسیار خوبی برداشته می شود.

فهرست مطالب

دانشگاه اهرمی برای پیشرفت صنایع :

قشر دانشگاهی در تمام جوامع می توانند نقش بسیار موثر و تاثیرگذاری در سازندگی صنعت و اقتصاد کشورها داشته باشند. دانشگاه محلی است که با طرح ایده های جدید، در جهت رشد و توسعه قدم های بسیار خوبی برداشته می شود. تمامی صنایع باید برای پیشرفت حیطه فعالیت خود، از نیروی انسانی  تحصیل کرده بهره مند شوند. تمامی صنایع در کشورهای پیشرفته، پایگاه و محل مرجعی را در دانشگاه ها برای خود درنظر گرفته اند. اما در کشور ما آن بهره گیری لازمه از هئیت علمی انجام نمی شود و فاصله قابل توجهی بین صنعت و دانشگاه ها وجود دارد. در این خبر منتشر شده از واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران، به مناسبت روز دانشجو به اثرات وجود ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه خواهیم پرداخت.

بررسی ارتباط دانشگاه و صنعت در کشورهای توسعه یافته:

در تمامی جوامع توسعه یافته الزام و استانداردی برای حضور جامع دانشگاهی در صنایع وجود دارد. این واقعیت در جوامع توسعه یافته مشخص شده است که برای رفع مشکلات و چالش های موجود در صنایع با رجوع به قشر دانشگاهی، بهینه ترین شیوه ممکن بیان خواهد شد. زیرا راه کارهای ارائه شده از این قشر باتوجه به اصول علمی خواهد بود. به بیان دیگر می توان گفت در کلیه جوامع توسعه یافته ارتباط بین دانشگاه و صنایع کاملا مشخص و کاربردی می باشد.

بررسی توسعه تولید به واسطه دانشگاه:

دانشگاه محلی است که علم در آن پرورش پیدا می کند. اگر صنایع طرح های توسعه خود را به قشر دانشگاهی برون سپاری کنند، این قشر برای تمامی این طرح ها راه حل های علمی و پژوهشی با محاسبات دقیق ارائه خواهند داد. این ارتباط دوطرفه بین صنعت و دانشگاه کاملا برد–برد خواهد بود. زیرا ارائه این مسائل به دانشگاه ها سبب توسعه علم شده و پیشرفت علمی را به همراه خواهد داشت و در مقابل آن هزینه های تولید در صنایع کاهش خواهد یافت. 
– کلام آخر:
صنایع با حمایت مالی از پروژه های دانشگاهی می توانند در راستای کاهش هزینه های خود قدم مثبتی برداشته و از طرف دیگر قشر دانشگاهی نیز با بررسی مسائل روز صنعتی، بازدهی بسیار اثربخشی را از دانش روز دنیا ایجاد نمایند. نتیجتا مدیریت علم و دانش در راستای توسعه کشور رقم خواهد خورد.
یک شاخصه اصلی و مهم برای رتبه بندی دانشگاه ها در سطح بین المللی این است که چه تعداد پروژه صنعتی در رزومه خود داشته اند که توانسته است نتایج مثبتی را به ارمغان بیاورد. اگر در کشور ما نیز توجه همه جانبه به برقراری ارتباط موثر با دانشگاه ها شود، شاهد جهش مثبت در بخش صنایع خواهیم بود.
رابطه صنعت و دانشگاه در کشور ما کاملا باید بازنگری شود. در شرایط فعلی هر دو بخش مقصر را طرف مقابل خود می دانند. در شرایط فعلی پیدا کردن مقصر راه چاره نیست بلکه باید فرآیند ارتباط این دو بخش مهم را بازنگری کنیم تا منافع دوجانبه برای هر دوبخش واضح و تعریف شده باشد.

شایان ذکر است در همین راستا مجموعه فولاد حامیران خصوصا آزمایشگاه متالورژی حامیران در زمینه حمایت از قشر دانشگاهی و توسعه ارتباط بین صنعت و دانشگاه همیشه پیش قدم بوده و در جهت انجام پروژه های دانشگاهی در این مجموعه اقدامات موثر و مفیدی انجام شده است.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفر شما امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button