loader image
زنجیره فولاد متشکل از بخش های مختلفی است که به طور قابل توجهی بر روی یکدیگر اثرگذار هستند. عدم توازن در زنجیره فولاد سبب آن شده تا بین فعلان بخش های مختلف زنجیره اختلاف نظر ایجاد شود

فهرست مطالب

همانطور که می دانیم، زنجیره فولاد متشکل از بخش های مختلفی است که به طور قابل توجهی بر روی یکدیگر اثرگذار هستند. عدم توازن در زنجیره فولاد سبب آن شده تا بین فعلان بخش های مختلف زنجیره اختلاف نظر ایجاد شود. نتیجتا قیمت ها به ویژه در بخش کالای نهایی، رشد بی رویه ای داشته اند. ایجاد این شرایط نوسانی باعث شد تا سیاست گذاران برای رفع مشکلات با تدوین دستورالعمل هایی نسبت به ایجاد تعادل و ثبات در بازار فولاد اقداماتی انجام دهند.

در اخبارهای قبلی منتشر شده از واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران، به اقدامات دولت مردان در تدوین دستورالعمل زنجیره فولاد اشاره کرده ایم. باتوجه به انتقادهایی که هر یک از بخش های زنجیره فولاد به اجرای این طرح توسعه داشته اند، دولت را برآن داشت تا در جهت اصلاح این طرح جلساتی را برگزار نموده تا منفعت همه جانبه برای تمامی بخش های زنجیره لحاظ گردد. در ادامه در رابطه با اینکه رعایت چه نکاتی می تواند به اجرای هرچه بهتر این طرح کمک کند اشاره خواهیم کرد.

نظارت دولت به جای دخالت دولت :

تجربه های گذشته نشان داده است که اگر نقش دولت با ابزارهایی مثل وضع عوارض و تعرفه های دولتی پر رنگ تر شود، زمینه ایجاد رانت فراهم تر از همیشه خواهد شد. هدف از اجرای این طرح توسعه این است که منابع به صورت منطقی بین تمامی بخش های زنجیره فولاد تقسیم شود تا نتیجتا رانت به حداقل خود رسیده و صادرات تقویت شود. برای تحقق این هدف در دستورالعمل های اجرایی نقش دولت صرفا باید نظارتی – حمایتی تعیین شود.

وجود تمام عیار فولاد در بورس کالا:

باید اقداماتی انجام شود تا کمیته هایی متشکل از وزارت صمت، نمایندگان انجمن های فولادی و بورسی تشکیل شود تا کلیه بخش های تاثیرگذار از الزامات و خواسته های خود صحبت کنند.
یکی از موارد مطرح شده در دستورالعمل زنجیره فولاد این است که کف عرضه محصولات در بورس کالا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شود. اما بهترین گزینه این است که میزان کف عرضه توسط تیم کارشناسی با درنظر گرفتن محاسبات دقیق انجام شود. اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بخواهد هر روز نرخ را تغییر دهد صرفا باعث ایجاد نوسان در بازار فولاد خواهد شد.

صادرات فولاد نیاز به حمایت دارد:

در طرح توسعه پیشنهادی زنجیره فولاد تعیین شده است که ابتدا باید نیاز بازار داخلی تامین شود و سپس مازاد آن به صادرات اختصاص پیدا کند. این دستورالعمل  صرفا زمانی کاربردی است که وزارت صنعت و معدن تعیین کننده میزان تزریق فولاد در بازار داخل نباشد. بلکه با محاسبه عرضه و تقاضای بازار این مقدار معین شود. در حال حاضر کمیته ای در بورس کالا وجود دارد که باتوجه به مکانیزم اجرایی، مرجع بسیار خوب و معتبری در این زمینه به حساب می آید.
– کلام آخر:
•    تمامی تلاش ما در سطح کلان کشوری به این سمت باید باشد که از اجرای مصوباتی که سد راه فعالیت تولیدکنندگان است اجتناب کنیم. زیرا اعمال سیاست های اشتباه سبب دلسرد شدن تولیدکنندگان برای فعالیت های صنعتی خواهد شد و فعالیت واسطه گری و دلالی تقویت می شود و نتیجتا شاهد عدم توازن در تمام بخش های زنجیره فولاد خواهیم بود.
•    کشور ایران این ظرفیت را دارد که در زمینه صادرات فولاد در سطح جهانی بتواند حضور داشته باشد. در کارنامه صادراتی صنعت فولاد، محصولات فولادی به بسیاری از کشورهای دیگر صادر شده است که رضایت طرف مقابل را نیز به همراه داشته است. نتیجتا می توان گفت هر دستورالعملی که زمینه محدود کردن صادرات فولاد را فراهم کند، آینده صنعت فولاد را با چالش ها و تنگناهای زیادی رو به رو خواهد کرد.
صادرات فولاد تهدیدی برای بازار داخل نخواهد بود زیرا در سال های گذشته میزان صادرات ما به مراتب بیشتر از سال جاری بوده است و هیچ کدام از این نوسانات را شاهد نبوده ایم. نوسانات به وجود آمده در بازار فولاد نشات گرفته از عواملی مثل رشد نقدینگی و سرمایه ای بودن این کالا می باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفر شما امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button